Seminar Schedule


Wednesday  |  Thursday  |  Friday  |  Saturday  |  Sunday

Below is the seminar schedule for Sunday, February 9.  Please click on a day above to view the seminar schedule for that day. Please check back often for the most up to date schedule.

 

Sunday, February 9

Fly Casting Pond 
11:00 AM Arnie Gidlow Using Your Rod More Effectively
1:00 PM Scott Cook – Fly & Field Outfitters Fly Casting for Distance
3:00 PM JimTeeny Basic Fundamentals of Casting
4:00 PM Scott Cook – Fly & Field Outfitters Fly Casting:  Start to Finish
Fly Tying
 sponsored by:
11:30 AM Jim Teeny Variations of the Teeny Nymph
12:30 PM Marc Williamson Central Oregon Stream & Lake Flies
1:30 PM Kelly Laatsch Beginning Fly Tying
2:30 PM Denny Richards New Improved Stillwater Patterns
3:30 PM Norm Norlander Tying “Dry Flies” with a Rotary Vise
4:30 PM Arnie Gidlow Adding Living Characteristics
Fly Fishing Theater 
11:00 AM Scott Cook – Fly & Field Outfitters Fly Fishing Trophy Trout in Central Oregon
12:00 PM Denny Rickards Stillwater Presentations
1:00 PM Arnie Gidlow Fly Fishing Spring Creeks & Tailwaters
2:00 PM Rob Crandall Swung Fly Techniques: The Missing Pieces
3:00 PM Kelly Laatsch Upper Columbia River, BC – Big River/Big Trout
4:00 PM Michael Rischer Kayak Fishing Springers
Blue Theater 
 sponsored by:
11:00 AM Del Stephens Live Bait Fishing for Tuna
12:00 PM Eric Linde Columbia River Spring Chinook Tips & Tactics
1:00 PM Joe Borba Sportfishing Baja Mexico
2:00 PM Loren Dunbar – Hevi Beads Basic Bead Fishing
3:00 PM Jody Smith Fall Chinook on Southern Oregon’s Umpqua River
4:00 PM Jeremy Jahn Top 10 Ways to Improve Your Kokanee Game
Green Theatre 
 sponsored by:
10:30 AM Brenda Ross Useful Information on the Growth Cyles of Elk
11:30 AM Brian Langley – Point Blank Calls Elk Calling: How & When to Use Your Calls
12:30 PM Peter Kummerfeldt Making Water Safe to Drink
1:30 PM John Brody Predators: Set-Up and Sight Selection
2:30 PM Scott Haugen Field Dressing & Skinning Big Game
3:30 PM Jeremy Toman Mule Deer Tactics
4:30 PM Scott Haugen & Jody Smith Spring Turkey Calling & Hunting
Warm Water Seminar Series and Demo Tank
sponsored by:
11:00 AM Jacob Wall – University of Oregon Intro to Swimbaits
12:00 PM Johnnie Candle Artifcial Lures for Walleye
1:00 PM Chris Ferry Smallmouth Tactics
2:00 PM Cody Herman Columbia & Willamette Rivers: Smallmouth Tactics
3:00 PM Ryan Sparks – Oregon State University Dropshotting & Jig Fishing
4:00 PM Micheal Gibney Jerkbaits for Bass
Steelhead River 
11:00 AM Cody Herman Finding Fish in All River Conditions
12:00 PM Scott Haugen/Mike Perusse 3 Ways to Fish a Steelhead Hole
1:00 PM Steve Leonard Float Fishing Techniques for Steelhead
2:00 PM Jim Teeny Reading Water & Presentation
3:00 PM Jack & Brandon Glass Advanced Bobber Fishing For Winter Steelhead
4:00 PM Trevor Storlie Side Drifting forTechniques for Steelhead
Lowrance Learning Center
10:30 AM -
12:00 PM
Jeff Boyer/Jack Findleton Finding Fish with Today’s Features
1:00 PM -
2:30 PM
Jeff Boyer/Jack Findleton Finding Fish with Today’s Features
Bait Rigging
sponsored by:
11:30 AM Brandon Glass Tuna Tactics Swim Baits and Iron
12:30 PM Pat Abel Pautzke’s Bait Lab
1:30 PM Kyle Neeser Trout and Kokanee Trolling Techniques
2:30 PM Eric Linde Spring Salmon with Eric Linde
3:30 PM Pacific Salmon Charters Tuna Live Bait & Trolling
4:30 PM Terry Bennett Downriggers Made Easy
Camp Cooking 
11:00 AM Tiffany Haugen Camp Pizza
12:00 PM Herb Good Outdoor Cooking: Quick & Easy
1:00 PM Cee Dub Dutch Oven:  Quick & Easy Main Dishes
2:00 PM Tiffany Haugen Wild Game Cooking Tips
3:00 PM Herb Good Salmon: Filleting, Grilling, Canning & Smoking
4:00 PM Cee Dub Dutch Oven:  Getting Started
Horse and Mule Packing
1:00 PM Steen’s Wilderness Horse/Mule Packing

 

*Seminar schedule is subject to change without notice.  Changes in the schedule will not result in a refund at the show. An updated list will be available at show time.